Britų trumpaplaukiai,

Britų trumpaplaukių veislynai

Rinktis veislę

Apie veislę

Britų trumpaplaukė katės – viena populiariausių kačių veislių pasaulyje. Tai vidutinio dydžio, ištikimi, draugiški ir mieli augintiniai, nepaliekantys abejingų.

ISTORIJA. Manoma, kad birtų trumpaplaukių kačių protėviai gyveno dar I a., o Romos imperijos kariai į Anglijos teritoriją šias kates atgabeno iš Egipto. Oficiali šios veislės istorija prasideda XIX a. pabaigoje, kai ši veislė buvo išveista Anglijoje. Net ir dabar anglai neslepia, jog šios veislės katės buvo išveistos pirmiausiai kryžimanant mišrūnes kates su persų veislės atstovais.  1871 m. britų trumpaplaukė katės oficialiai pasirodė pirmojoje kačių parodoje ir susilaukė didžiulio populiarumo. Pirmieji birtų trumpaplaukių veislės atstovai į Lietuvą oficialiai atvyko 1996 m.

IŠVAIZDA. Tai vidutinio dydžio – didelės katės, kurioms būdingas ryškus lytinis dimorfizmas (patinai išvaizda skiriasi nuo patelių). Veislės standarte šių kačių svoris neapibrėžiamas, tačiau patinai sveria 4 – 7 kg, o katės 3 – 5 kg. Tai yra gan lėtai bręstančių kačių veislė – individai pilnai subręstą ir pasiekia savo tikrąją išvaizda tik maždaug 2 m. amžiaus. Britų trumpaplaukių kūnas yra kompaktiškas, proporcingas, raumeningas. Šios veislės atstovai sukuria masyvių kačių įvaizdį dėl galingos krūtinės, tvirtų galūnių, pakankamai stambios galvos. Veislei būdinga trumpa ir masyvi uodega. Tačiau išskirtinis britų trumpaplaukių kačių bruožas yra ne tik jų dydis ir sudėjimas – šiai veislei labai svarbus kailis. Pasak Tarptautinės Felinologų Federacijos (Federation Internationale Feline, FIFe) paskelbtą veislės standartą, britų trumpaplaukės katės pasižymi trumpu, labai tankiu kailiu su gerai išreikštu poplaukiu. Nors dažniausiai britų trumpaplaukės asocijuojasi su melsva kailio spalva, jų kailis gali būti įvairių spalvų – vienspalvis (balta, melsva, juoda, rausva, kreminė, šokoladinė, rausva), margas (dvispalvis ar trispalvis kailis, kuriam būdingi baltos spalvos plotai), vėžlio kiauto rašto, rainas, sidabro spalvos. Nors kailis ir yra vienas šios veislės išskirtinumų, jis nereikalauja ypatingos priežiūros.

BŪDO SAVYBĖS. Prie britų trumpaplaukių populiarumo visame pasaulyje prisidėjo ne tik įspūdinga jų išvaizda, bet ir puikios charakterio savybės – tai meilios, švelnios, mėgstančios bendrauti katės. Šios veislės atstovėms būdingas prisitaikymas, charakterio lankstumas. Britų trumpaplaukės nėra itin aktyvios – didžiausias jų aktyvumas būna jauname amžiuje, o bręstant jos tampa ramesnės. Tai katės, mėgstančios bendravimą, švelnumą – joms svarbus dėmesys ir ryšys su šeimos nariais. Puikus veislei būdingas temperamentas lemia tai, jog britų trumpaplaukės puikiai sutaria su kitomis katėmis bei kitais augintiniais. Šios veislės atstovės yra linkusios į vokalizaciją (dažnai kniaukia), tačiau yra ramios. Tai puikios šeimos kompanionės, mėgstančios būti šalia šeimos narių, tačiau nereikalaujančios pernelyg daug dėmesio – britų trumpaplaukės sekioja šeimos narius, tačiau nereikalauja jų dėmesio įsitaisydamos ant kelių. Tai katės, mėgstančios stebėti savo šeimos narius ir ramiai būti šalia jų. Britų trumpaplaukės gyvenamojoje aplinkoje nekrečia aibių, o norėdamos žaisti tiesiog daugiau bėgioja. Dėl žemo kačių aktyvumo rekomenduojama su jomis pažaisti, vengiant nutukimo. Tai katės, puikiai tinkančios gyventi tiek su vienu šeimininku, tiek su visa šeima.