Vipetai,

Vipetų veislynai

Rinktis veislę

Apie veislę

Vipetų šunys yra viena iš kurtų veislių. Verta pabrėžti, kad šios veilės gyvūnai turi ir dar vieną vardą – neretai jie vadinami tieisog anglų kurtais. Taigi, jei kuriame nors veislyne išvysite būtent tokį pavadinimą, atminkite, jog tai yra gracingieji vipetai.

Šie šunys daugelio dėmesį visų pirmiausia patraukia dėl savo gracingos, elegantiškos bei orios išvaizdos ir laikysenos. Sužavėti jie gali ir savo būvo savybėmis  namuose vipetai yra labai draugiški, tylūs bei ramus, todėl tikrai netrukdys jūsų poilsio minute, tačiau visada jausite jų draugiją. Yra labai paklusnūs, juos lengva dresiruoti, puikiai sutaria ir su kitų veislių šunimis. Šeimininko balsas jiems yra vienas svarbiausių garsų – net ir tuo atveju, kai jūsų vipetas smagiai leis laiką su kitais šunimis, vos tik išgirdės savo šeimininko balsa, netruks atsirasti greta. Dar vienas šios veislės šunų privalumas yra ta, kad jiems reikalinga minimali priežiūra.

Jei daugelio veislių šunys yra puikiai tinkami sargybai, tai apie vipetus to pasakyti negalima – pastarieji kur kas geriau tinka visai kitiems tikslams. Susipažinus su jų atsiradimo istorijos ištakomis, nesunku suprasti, kodėl taip yra – pasirodo, vipetų veislė 18- 19 amžiuje buvo išrasta tam, kad  pagelbėtų kiškių medžioklėje Anglijos ūkiuose. Vėliau poreikis medžioklei nuslūgo, tad vipetai pradėti naudoti šunų lenktynėse – čia jie lenktyniaudavo. Ir iš tiesų, vipetai lenktynėms tinka dėl daugelio priežasčių: jų figūra  bei tam tikros savybės leidžia išvystyti  labai didelį – ape 45 – 50 km/h greitį. Na, o tai, kad vipetai negali būti sarginiais šunimis, patvirtina ir dar vienas faktas – šios veislės šunys  yra labai linkę pasitikėti žmoėmis, ypač retai loja. Belieka tik spėlioti, kas lėmė dar vieną savybę, tačiau šios veislės šunys tikrai turi kuo nustebinti (savaime suprantama, gerąją prasme) – vipetai pasižymi puikia sveikata, retai serga ir paprastai išgyvena iki 15 metų. Akivaizdu, jog tai yra viena ilgaaamžiškiausių, žmogui auginti patogiausių šunų veislių.

Ir nors nemažai istorinių šaltinių teigiama, kad vipetai apie 18 – 19 amžių buvo išrasti Anglijoje, vis dėlto, galima rasti ir tokią nuomonę paneigiančių faktų. Vienas geriausių tokių šaltinių yra senoviniai deivės Dianos paveikslai – juose galima išvysti šunis, ypač panašius į vipetus. Taigi, mums belieka tik spėlioti ar ten iš tiesų yra jie, tačiau, jei tai būtų tiesa, tokiu atveju beliktų tik daryti išvadą, kad vipetai – labai seniai atsiradusi šunų veislė. Tačiau, kad ir kokia bebūtų tiesa, oficiliai šios veilės standartas buvo patvirtintas tik 1903 metais Anglijoje.

Iš Jungtinės Karalystės kilę vipetai šiandien yra veisiami daugleyje veislynų, o kaina gali siekti apie 500 – 600 eurų.