Australų aviganiai,

Australų aviganių veislynai

Rinktis veislę

Apie veislę

Australų aviganiai – vidutinio dydžio, itin aktyvūs ir energingi keturkojai, pasaulyje užimantys 17 populiariausių šunų veislių vietą, priklausantys aviganių klasei.

ISTORIJA. Australų aviganiai pradėti veisti JAV dar XVIII a. pabaigoje – XIX a. pradžioje. Oficialiai Amerikos Šunų Veislyno Klubas (The American Kennel CluB, AKC) šią veislę pripažino 1991 m. Veislei suteiktas būtent australų aviganių pavadinimas dėl sąsajų su Baskų aviganiais, kurie kilo Australijoje ir 1800 m. buvo atgabenti į JAV. Australų aviganių populiarumas ypatingai išaugo po II pasaulinio karo, prie to prisidedant vesternų populiarėjimui – šunys buvo naudojami įvairiuose rodeo ir arklių pasirodymose, juos buvo galima dažnai išvysti televizijoje. Dėl savo darbinių savybių australų aviganiai tapo itin populiarūs ir ūkininkų tarpe, juos naudojant gyvulių ganymui. Ši veislė nėra registruota kaip nacionalinė Australijos šunų veislė.

IŠVAIZDA. Australų aviganiai yra vidutinio dydžio šunys; pagal Tarptautinės Kinologų Federacijos (Federation Cynologique Internationale, FCI) oficialiai pateikiamą aprašą, patinų aukštis ties ketera turi būti 51-58 cm, o patelių 46-53 cm. Patelių svoris gali būti 18 – 25 kg, o patinų svoris gali siekti iki 30 kg. Australų aviganių kūnas yra proporcingas, raumeningas. Vienas išskirtinių šios veislės bruožų – vidutinio ilgio bei šiurkštumo, kelių sluoksnių kailis, apsaugantis nuo nepalankių oro sąlygų. Kailio spalvos gali labai varijuoti – australų aviganiai gali būti trispalviai (kailis būna juodos, rudos ir baltos spalvų kombinacijų) ar keturių spalvų (pilkos, juodos, rudos ir baltos spalvų kombinacijų). Australų aviganių kailis turi būti reguliariai prižiūrimas – šeimininkams derėtų reguliariai šukuoti bei maudyti šios veislė šunis. Šunys, kurių kailis yra visiškai baltas, neatitinka veislės standartų, dažnai turi sveikatos problemų, o tokių individų negalima veisti. Šios veislės šunų uodegos gali būti natūraliai trumpos arba ilgos, o akys gali būti įvairių spalvų – dažnai pasitaiko skirtingų spalvų akys, bet tai nėra trūkumas, o tik žavus privalumas.

BŪDO SAVYBĖS. Australų aviganiai yra darbiniai šunys skirti ganymui, tad jie pasižymi stipriais ganymo ir apsaugos instinktais. Tai inteligentiški, sumanūs, smalsūs ir protingi kompanionai. Šios veislės atstovai yra itin energingi ir ištvermingi, o tai jiems leidžia dirbti visą dieną. Svarbu tai, jog australų aviganiai yra orientuoti į darbą, tad negaudami pakankamai fizinės veiklos, dėl stipriai išreikšto ganymo instinkto, gali imti ganyti bet ką : vaikus, kates, paukščius bei kitus šunis. Tai veislė, nepasižyminti lėtumu ir ramiu būdu – australų aviganiams reikia nuolatinių treniruočių ir daug fizinės veiklos, nes dėl savo sumanumo jie geba rasti pačių netikėčiausių sprendimų įvairioms užduotims, kurios ne visuomet gali atrodyti linksmos jų šeimininkams – neskiriant pakankamai dėmesio, šie šunys gali patys susigalvoti žaidimų, garsiai loti, graužti įvairius daiktus. Australų aviganiai yra skirti šeimininkams, pasiryžusiems savo augintiniui paaukoti daug laiko bei treniruočių, taip pat ir besidomintiems šunų sportu ar dresūra. Australų aviganiai itin tinkami sportui – šios veislės atstovai dažnai pirmauja frisbio, vikrumo, paklusnumo, netgi rogių tempimo rungtyse.  Rekomenduojama šių šunų nelaikyti lauko voljeruose – geriausiai jie jausis auginami name ar bute, tačiau šeimininkams svarbu skirti pakankamą dėmesį reguliariems kasdieniams pasivaikščiojimams ir fiziniam augintinio užimtumui. Šios veislės augintiniai yra itin atsidavę ir ištikimi šeimininkui, padarysiantys viską dėl jo dėmesio. Bene labiausiai vertinama šių šunų savybė – su savo šeimininku jie sukuria itin tvirtą ir patvarų ryšį.