Kanados sfinksai,

Kanados sfinksų veislynai

Rinktis veislę

Apie veislę

Kanados sfinksai– tai vidutinio dydžio, itin populiari beplaukė kačių veislė, visus užburianti savo smalsumu ir inteligentiškumu.

ISTORIJA. Ši veislė atsirado visiškai atsitiktinai. Kanados sfinksų istorija prasidėjo Kanadoje 1966 m., įvykus trumpaplaukių kačių mutacijai, kai naminė trumpaplaukė katė Elizabeth atsivedė beplaukį kačiuką. Šis palikuonis, kaip ir kiti vėliau kitų kačių atsivesti beplaukiai kačiukai, buvo kergiamas su kitomis katėmis (tarp jų – ir Devono Rekso veislės atstovais). Kadangi genas, atsakingas už beplaukiškumą, yra recesyvinis (jis nedominuoja), ne visi palikuoniai buvo beplaukiai. Išskirtinai atrodantiems kačiukams buvo suteiktas Sfinksų veislės pavadinimas, o jų veisimo procesas buvo ilgas ir varginantis – veisėjai susidūrė tiek su genetiniais sunkumais, tiek su palikuonių sveikatos problemomis. 1975 m. Minesotos valstijoje įprasta trumpaplaukė katė pagimdė beplaukį kačiuką vardu Epidermis. Po metų ten pat gimė beplaukė katytė. Abu gyvūnai atsirado veislyne „Z.Stardust”, kur Epidermis tapo visų šios dienos elitinių Kanados sfinksų linijų protėviu. Dar ir dabar JAV dažnai pasitaiko mutacijų, lemiančių kačių beplaukiškumą – tokie mutavę kačių palikuonys yra itin akylai tyrinėjami.

IŠVAIZDA. Kanados sfinksų veislės atstovai yra vidutinio dydžio, sveriantys 3 – 6 kg. Kanados sfinksų galva vidutinio dydžio, savo forma primenanti citriną. Žiūrint į Kanados sfinksus nesunkiai pastebimi jiems būdingi išraiškingi, tvirti skruostikauliai, vidutinio ilgio nosis. Šios veislės atstovams būdingos kačių mylėtojus užburiančios didelės, viena nuo kitos atitolusios akys. Šių kačių kūnas pailgas, proporcingas, tvirtas, raumeningas, taip pat iškart pastebimas kiek išsipūtęs jų pilvas. Galūnės tvirtos, raumeningos, užpakalinės kojos kiek ilgesnės už priekines. Kanados sfinksams būdinga ypatybė, jog jų pėdų pagalvėlės yra tvirtesnės nei kitų veislių atstovų. Pats svarbiausias veislės bruožas – beplaukiškumas. Kanados sfinksų oda, pagal Tarptautinės Kačių Asociacijos (The International Cat Association, TICA) veislės apibūdinimą, kačių oda turi būti elastinga, o labai trumpi plaukeliai galimi snukio srityje, ant ausų ir kojų. Ant uodegos taipogi gali būti pavieniai plaukeliai. Daug judančiose kūno dalyse (ties alkūnėmis, kulnais), kaklo ir galvos srityse gali būti matomos didelės odos raukšlės, kurios apibūdina veislės kokybiškumą. Beplaukiškumas lemia ypatingą Kanados sfinksų priežiūrą – šias kates reikia reguliariai maudyti, valyti jų akis bei ausis, šiltuoju metu laiku pasirūpinti apsauginiu kremu nuo saulės ir nepamiršti, jog Kanados sfinksai jautresni šalčiui.

BŪDO SAVYBĖS. Kanados sfinksai yra itin prieraišūs, draugiški, inteligentiški ir žaismingi. Tai katės, kurioms šeimos narių dėmesys yra būtinas! Reikalaudami dėmesio, Kanados sfinksai padarys viską – miauks, žais, šokinės, stengsis jus prajuokinti. Šios veislės devizas galėtų būti „Pažiūrėk į mane!”. Šios katės yra itin smalsios, aktyviai besidominčios jas supančia aplinka, svečiais, naujais daiktais. Nepaisant smalsumo, Kanados sfinksai yra labai draugiški ir neagresyvūs – jie puikiai sutaria su vaikais ir kitais gyvūnais. Dažnai kačių mylėtojai šios veislės atstovus lygina su šunimis, nes tai katės, pasitinkančios grįžtančius šeimininkus prie durų. Kanados sfinksai pasižymi dideliu aktyvumu, tad nuolatiniai žaidimai jiems būtini. Ši veislė nėra tinkamas pasirinkimas mažai laiko namuose praleidžiantiems žmonėms dėl didelio šeimininko skiriamo dėmesio poreikio. Kanados sfinksai ne tik mėgsta žmonių draugiją, bet ir reikalauja jų dėmesio – net ir eidami miegoti jie mieliau įsitaiso prie šeimininko (dažniausiai po antklode), nei miega vieni. Tai puikūs augintiniai šeimoms ar žmonėms, norintiems smalsaus, inteligentiško ir vietoje nenustygstančio augintinio.