Britų ilgaplaukių veislynai
Britų ilgaplaukės katės – vidutinio dydžio ir vidutinio kailio ilgio katės, vis populiarėjančios visame pasaulyje.
ISTORIJA. Britų ilgaplaukių kačių veislės protėviai yra britų trumpaplaukės katės, kurios XX a. buvo kergiamos su persų veislės atstovais. Šių kačių palikuoniai dažniausiai būdavo trumpo plauko ir buvo pripažįstami kaip britų trumpaplaukių veislės atstovai, tačiau tarpusavyje veisiant šias dvi veisles jų palikuonims persidavė ir recesyvinis (nedominuojantis) genas, lemiantis ilgą kailį. Iš pradžių tokios ilgo plauko katės buvo naudojamos veisimui kitoms veislėms, tačiau 2009 m. tarptautinės organizacijos pripažino britų ilgaplaukes kates kaip oficialią veislę.
IŠVAIZDA. Šios veislės katės savo išvaizda, apart kailio ilgio, yra identiškos britų trumpaplaukėms katėms. Tai vidutinio dydžio, proporcingo kūno sudėjimo katės, kurioms būdingas lytinis dimorfizmas (patinai išvaizda skiriasi nuo patelių). Patinai sveria 6 – 10 kg, patelės 3 – 6 kg. Britų ilgaplaukių kūnas yra kompaktiškas, proporcingas, Tarptautinės Felinologų Federacijos (Fegeration Internationale Feline, FIFe) veislę apibrėžiančiame standarte akcentuojamas kūno raumeningumas bei tvirtumas. Nors šios veislės atstovėms būdinga apvali, masyvi galva, stiprus kaklas, trumpos ir tvirtos kojos, trumpa bei masyvi uodega, nepaisant šių panašumų į britų trumpaplaukes, britų ilgaplaukės katės neatrodo tokios masyvios dėl ilgesnio kailio. Veislės standarte apibrėžiama, jog šių kačių kailis varijuoja nuo vidutinio ilgumo iki ilgo, snukio srityje yra trumpas ir ilgesnis skruostų srityse. Šių kačių kailis yra itin švelnus, kelių sluoksnių, įvairių spalvų (juodos, baltos, sidabrinės, rudos, kreminės, alyvinės, melsvos, raudonos, cinamoninės ir daugybės kitų spalvų bei jų derinių). Nors šios veislės atstovės pasižymi įspūdingu kailiu, jis nereikaulauja išskirtinės priežiūros, nes nesivelia. Britų ilgaplaukes užtenka šukuoti kas 2 – 3 mėn.
BŪDO SAVYBĖS. Britų ilgaplaukės katės pasižymi savarankiškumu, ramumu bei švelnumu. Tai mažo aktyvumo katės – dar nesubrendusios jos būna žaismingos ir itin aktyvios, tačiau bręstant jos tampa ramesnės ir lėtesnės. Suaugusios katės yra ganėtinai savarankiškos, mėgstančios šeimininkų dėmesį, tačiau jo nereikalaujančios ir gerbiančios asmeninę šeimos narių erdvę. Paliktos vienos britų ilgaplaukės gyvena labai ramiai – dažniausiai jų dienos ciklas apsiriboja miegojimu ir ėdimu. Nepaisant savarankiškumo, šios veislės atstovėms patinka šeimininkų dėmesys, jos mieliau leidžia laiką šeimininkų pašonėje nei vienumoje. Nors atrodo gan lėtos, britų ilgaplaukės kasdien pakankamai daug juda, sekiodamos paskui šeimininkus. Šios veislės atstovės emocijas reiškia ne vokalizacija, bet ūsų ir uodegos judesiais, žvilgsniu. Puikiai sutaria tiek su suaugusiais šeimos nariais, tiek su vaikais, todėl yra tinkamas šeimos augintinis. Taipogi tai katės, puikiai sutariančios ir su kitais gyvūnais. Jos tinka gyventi ne tik šeimose, bet ir žmonėms, kurie daug laiko praleidžia darbe – britų ilgaplaukės kantriai lauks jūsų grįžtant ir džiaugsis jūsų kompanija.